U nás na farmě

Farma Lišmen je rodinným centrem zooterapie a výcviku psů. Je sídlem spolku Pro dotyk, který areál farmy používá pro terapeutické aktivity za využití koní. Nedílnou součástí farmy jsou také psi a lidé, kteří se věnují jejich výcviku.                

Klademe velký důraz na to, aby život na farmě i pořádané aktivity byly v souladu s naším přesvědčením a vládla zde vždy příjemná a rodinná atmosféra. Že se nám to daří dokládají desítky dětských i dospělých klientů se zdravotním postižením, kteří se na farmu pravidelně vracejí v rámci hiporehabilitace a také velký zájem o naučně osvětové programy pro žáky mateřských a základních škol.                                                                                                                


V roce 2022 jsme na Farmě Lišmen v rámci praktické výuky přivítali žáky ZŠ Lesnice, kteří se zde v rámci několika návštěv seznámili s péčí o zvířata, dozvěděli se důležité informace o komunikaci a pomoci lidem s postižením nebo si na vlastní kůži vyzkoušeli běžné každodenní činnosti jako úklid stájí. Žáci byli z návštěv na farmě nadšení a my se těšíme na spolupráci i v dalších letech.                                                                                                                                 


 

Příběh majitelky Michaely Drozdové

"Od dětství se pohybuji kolem psů a ti se stali mou životní cestou - profesí i zálibou. Už jako dítě jsem oblékala tátovu loveckou fenku do oblečků nebo do popruhů a zapřahala ji jako koně :-) Později se mnou chodila na výlety i na rande a já nevědomky nakukovala do způsobu výcviku loveckých psů, kterému se již víc než třicet let věnuje můj táta.

V období dospívání jsem se začala věnovat sportovní kynologii a trávila tak nádherné chvíle na cvičištích a výcvikových táborech. V devatenácti letech jsem odešla do Anglie, kde jsem měla zcela náhodou možnost nahlédnout do praktik výcviku vodicích a asistenčních psů, protože výcviková škola psů byla přimo vedle jazykové školy, do které jsem chodila.

Po návratu zpět do republiky jse se seznámila s Jitkou Krejcárkovou (Lebedovou) a pustila se jako dobrovolnice do předvýchovy štěněte pro nově vznikající organizaci Pes pro tebe. V roce 2002 mi byla nabídnuta pozice cvičitele vodicích a asistenčních psů, které se stále věnuji, a která mě moc baví a naplňuje. Tato práce mi přinesla neuvěřitelné množství zkušeností a zážitků, které se snažím zhodnotit i při dalších aktivitách, kterým se věnuji.

Protože mě veřejnost denně potkává v ulicích Zábřeha i okolních měst a obracelo se na mě velké množství zájemců o radu nebo pomoc s jejich psím miláčkem, rozhodla jsem se v roce 2006 pro založení Psí školy a cvičiště Lišmen. Od té doby zde dvakrát týdně vedu kurzy poslušnosti.

Mou druhou životní láskou jsou koně. V roce 2008 jsem se rozhodla splnit si další velký sen, a tak jsme, s nyná již bývalým manželem, koupili pozemek v Lesnici a postavili tam "Farmu Lišmen". Ikdyž se farma pomaličku rozrůstá, stále je mou prioritou, aby byla útulným místem s rodinnou atmosférou. Kromě mě a mé rodiny je Farma Lišmen domovem pěti koní, čtyř psů, tří koček a dalších drobných domácích mazlíčků. 

Protože jsem vždy chtěla pomáhat lidem s postižením v mém blízkém okolí, rozhodly jsme se v roce 2011 spolu se dvěma kamarádkami pro založení organizace Pro dotyk. U zrodu spolku stály po mém boku úplně nevidomá milovnice koní Adélka Mihalová (Šperlíková) a Jana Balcárková, maminka se kterou mě dohromady svedl výcvik asistenční fenky pro jejího, nyní již dospělého, syna Jakuba. Jsou to právě koně, psi ale i další zvířata, kteří spolu s námi pomáhají postiženým lidem z Olomouckého kraje. Při hiporehabilitaci v nádherném prostředí Farmy Lišmen rehabilitují děti s ručičkama zabořenýma v hřívě koní a s úsměvem na rtech. S canisterapeutickými psy a felinoterapeutickými kočkami jezdíme rozdávat radost do ústavů, LDN a speciálních škol v širokém okolí."